Amikor nyakig benne vagyunk a magyar lakáshitelesek megmentésének vitájában, érdekes lehet megnézni, hogy a jelzáloghitel-válság hazájában, az USA-ban mire volt képes a politikai az ottani otthontulajdonosok megmentésére, és mire jutottak mindezzel.
(forrás)
2009 elején Obama elnök bejelentette a Making Home Affordable (Tegyük az Otthont Elérhetővé) programot. A rendszer fő eleme a Homa Affordable Modification Program (Elérhető Otthon Módosító Program – hiába, ott is szeretnek sok és hangzatos neveket adni a programoknak), amelyre jogosultak, akik 2009 előtt vették fel a jelzáloghitelüket, legfeljebb 729 750 dollár (ez hogy jöhetett ki?) értékű tartozásuk van a tulaj által lakott ingatlanra, igazolni kell a rendszeres jövedelmet, azt, hogy nem ér 5 százaléknál kevesebbet a fedezet a tartozás összegénél, és még egyéb apróságok mellett azt is, hogy a pályázó a csőd szélén áll. Ha minden stimmel, a rendszer megpróbálja a jelentkező teljes bruttó bérének 31 százaléka alá nyomni a havi törlesztő részletet. Első körben a kamat csökkentésével egészen 2%-ig, azután a futamidő meghosszabbításával akár 40 évig, és ha így sem megy, akkor a tartozás egy részének visszafizetésére a kamatteher megfizetése mellett haladékot adnak.
Akik annak idején kritizálták a megoldást, azok azt mondták, a pénzügyi lobbi szája íze szerinti megoldás született. A rendszer költségeinek egy jelentős részét, az egykori tervek szerint 75 milliárd dollárt a szövetségi költségvetés állt volna. A cél az volt, hogy 3-4 millió közötti problémás, kilakoltatással fenyegetett jelzáloghitelesen segítsenek. A szigorú feltételeket is figyelembe véve végül 2,7 millió háztartás jelentkezett a programba, de a bonyolult minősítési eljáráson a háromnegyedük fennakadt, így mindössze 680 ezren jutottak el 2011 tavaszáig oda, hogy ténylegesen csökkent a törlesztő részletük, a többiek számára továbbra is a kilakoltatás réme maradt.
A pénzügyi rendszer igényeit maximálisan figyelembe vevő rendszer mérsékelt sikere ráadásul az amerikai adófizetőknek is kedvezett: a horror-összegű 75 milliárdos számla helyett eddig csupán 1 milliárdot kellett kifizetni. Konklúzió? Semmi új. Csak a régi igazságok, mint például, hogy nincsenek ingyen ebédek. Ha egy adósmentés jó a bankoknak és jó az államnak is egyszerre, akkor az valójában az adósokon aligha segíthet. Talán nem véletlen, hogy a liberális Newsweek on-line párja a thedailybeast.com publicistája is ezek után hiányolt Obama elnök múlt heti beszédéből a jelzáloghitelesek megsegítésére vonatkozó bármiféle új megoldást.